Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną
§ 1. Postanowienia ogólne
1. Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2020 r. poz. 344) ustala się regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną.
2. Regulamin określa:
-
rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną,
-
warunki świadczenia usług drogą elektroniczną,
-
warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną,
-
tryb postępowania reklamacyjnego w zakresie świadczenia usług drogą elektroniczną.
3. Regulamin jest udostępniony nieodpłatnie Usługobiorcy przed zawarciem Umowy. Na żądanie Usługobiorcy, Usługodawca doręcza niniejszy dokument w formie, która umożliwia jego pobranie, utrwalenie i wydrukowanie.
4. Usługodawca informuje, że prowadzenie Usług drogą elektroniczną przy wykorzystaniu Systemu wiąże się z ryzykiem wynikającym z korzystania z sieci Internet, w szczególności dostępu osób nieuprawnionych do danych przetwarzanych w ramach połączenia.
5. Usługodawca świadczy Usługi zgodnie z Regulaminem.
§ 2. Definicje
Na potrzeby niniejszego regulaminu przyjmuje się następującą terminologię:
-
Regulamin – niniejszy regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną;
-
Usługa – usługa, której wykonanie następuje przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych, na żądanie Usługobiorcy, bez jednoczesnej obecności stron, przy czym dane te są transmitowane za pośrednictwem sieci publicznych w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego;
-
Usługodawca – Emilia Kałędkiewicz prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Nutriv Emilia Kałędkiewicz NIP 1132292187, REGON 140915455, adres elektroniczny: kontakt@nutriv.pl, formularz kontaktowy umieszczony na stronie https://www.nutriv.pl/kontakt.
-
Usługobiorca – podmiot korzystający z usług Usługodawcy, który jest stroną umowy o świadczeniu usług będący osobą fizyczną, osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, który zobowiąże się do przestrzegania niniejszego Regulaminu;
-
System teleinformatyczny – zespół współpracujących ze sobą urządzeń informatycznych i oprogramowania, zapewniający przetwarzanie i przechowywanie, a także wysyłanie i odbieranie danych poprzez sieci urządzenia końcowego w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego;
-
Umowa – umowa o świadczenie usług drogą elektroniczną.
§ 3. Rodzaje i zakres świadczonych usług
Usługodawca świadczy w szczególności następujące Usługi:
-
rezerwację konsultacji;
-
formularz kontaktowy;
-
konto;
-
subskrypcję przepisów;
-
publikacja artykułów Usługodawcy.
§ 4. Zasady korzystania z rezerwacji konsultacji
-
Rezerwacja konsultacji to usługa polegająca na udostępnieniu przez Usługodawcę formularza rejestracyjnego i harmonogramu konsultacji, przy pomocy których Usługobiorca ma możliwość dokonania rezerwacji konsultacji z Usługodawcą w formie telefonicznej lub online.
-
W celu realizacji konsultacji online Usługodawca korzysta z Systemów teleinformatycznych, m.in. Zoom.
-
Formularz rejestracyjny, harmonogram i cennik konsultacji są udostępnione na stronie Usługodawcy, tj. https://www.nutriv.pl/.
-
Rezerwacja konsultacji odbywa się poprzez wybór formy konsultacji (video zoom lub telefon), daty i godziny, a następnie potwierdzenie swojego wyboru poprzez kliknięcie przycisku „Zarezerwuj”.
-
Skorzystanie z formularza rezerwacji konsultacji wiąże się z koniecznością podania danych w szczególności takich jak imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Zakres danych może być szerszy niż wskazany w zdaniu poprzednim, w zależności od rodzaju sprawy, w której zwraca się Usługobiorca. Podanie tych danych ma charakter dobrowolny, ale jest niezbędne do dokonania rezerwacji konsultacji.
-
Formularz rezerwacji wizyt jest nieodpłatny.
-
Usługa jest świadczona całodobowo, za wyjątkiem okresów wyłączenia strony internetowej Usługodawcy lub prac konserwacyjnych, a także sytuacji niezależnych od Usługodawcy związanych z możliwością dostępu do strony internetowej Usługodawcy.
§ 5. Zasady korzystania z formularza kontaktowego
-
Formularz kontaktowy to usługa polegająca na udostępnieniu przez Usługodawcę formularza kontaktowego, przy pomocy którego Usługobiorca może nawiązać kontakt z Usługodawcą.
-
Formularz kontaktowy jest udostępniony na stronie Usługodawcy https://www.nutriv.pl/kontakt.
-
Skorzystanie z formularza kontaktowego odbywa się przez wypełnienie niezbędnych pól i przesłanie tych informacji do Usługobiorcy (przycisk „Prześlij”) lub za pośrednictwem adresu mailowego: kontakt@NutriV.pl.
-
Skorzystanie z formularza kontaktowego wiąże się z koniecznością podania danych w szczególności takich jak imię i adres e-mail. Zakres danych może być szerszy niż wskazany w zdaniu poprzednim, w zależności od rodzaju sprawy, w której zwraca się Usługobiorca. Podanie tych danych ma charakter dobrowolny, ale jest niezbędne do wysłania wiadomości.
-
Formularz kontaktowy jest nieodpłatny.
-
Usługa jest świadczona całodobowo, za wyjątkiem okresów wyłączenia strony internetowej Usługodawcy lub prac konserwacyjnych, a także sytuacji niezależnych od Usługodawcy związanych z możliwością dostępu do strony internetowej Usługodawcy.
§ 6. Zasady korzystania z konta
-
Konto to usługa Elektroniczna, oznaczona indywidualnym adresem poczty elektronicznej (adres email) i hasłem podanym przez Usługobiorcę, zbiór zasobów i funkcjonalności dostępnych w systemie teleinformatycznym Usługodawcy pod adresem https://www.nutriv.pl/, w którym gromadzone są dane podane przez Usługobiorcę oraz informacje o jego działaniach (dalej: „Konto”). Konto umożliwia również korzystanie z innych Usług dostępnych na stronie internetowej Usługodawcy https://www.nutriv.pl/, w przypadku których został wskazany wymóg uprzedniego utworzenia Konta.
-
Elektroniczna usługa Konto świadczona jest przez czas nieoznaczony i jest nieodpłatna.
-
Korzystanie z Konta możliwe jest po wykonaniu łącznie dwóch kolejnych kroków przez Usługobiorcę, tj. wypełnieniu formularza rejestracji oraz kliknięciu pola „Prześlij”. W formularzu rejestracji niezbędne jest podanie przez Usługobiorcę następujących danych: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz utworzenie hasła do konta. Zalogowanie się do konta jest możliwe również za pośrednictwem narzędzia uwierzytelniającego takiego jak Google i Facebook.
-
Usługobiorca ma możliwość, w każdej chwili i bez podania przyczyny, usunięcia Konta (rezygnacji z Konta) poprzez wysłanie stosownego żądania do Usługodawcy za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kontakt@NutriV.pl.
-
Usługobiorca otrzymuje w ramach dostępu do Konta m.in. możliwość zamieszczania komentarzy i zdjęć do przepisów oraz utrzymanie ich na stronie internetowej https://www.nutriv.pl/.
-
Po przejściu do zakładki „Moje subskrypcje” Usługobiorca jest informowany do kiedy ma wykupiony dostęp do przepisów w ramach subskrypcji.
-
Usługodawca zastrzega sobie prawo zawieszenia Konta Usługobiorcy w następujących przypadkach:
-
gdy Usługobiorca mimo wezwania ze strony Usługodawcy z podaniem przyczyny narusza niniejszy Regulamin;
-
gdy Usługobiorca mimo wezwania ze strony Usługodawcy z podaniem przyczyny zalega z jakimikolwiek płatnościami na rzecz Usługodawcy;
-
gdy działania danego Usługobiorcy mimo wezwania ze strony Usługodawcy z podaniem przyczyny naruszają renomę Usługodawcy.
8. Zawieszenie Konta może nastąpić na czas określony wskazany przez Usługodawcę lub nieokreślony. W czasie zawieszenia Konta nie jest możliwe korzystanie z funkcjonalności Konta. W czasie zawieszenia Konta Usługobiorca obowiązany jest podjąć działania mające na celu usunięcie przyczyn jego zawieszenia, a po ich usunięciu obowiązany jest poinformować o tym niezwłocznie Usługodawcę. Usługodawca odwiesza Konto niezwłocznie po ustaniu przyczyny jego zawieszenia, nie później niż w terminie 7 dni kalendarzowych.
9. Usługodawca w przypadku zawieszenia Konta trwającego ponad 30 dni kalendarzowych i braku ustania przyczyn jego zawieszenia ma prawo wypowiedzieć Usługobiorcy umowę o korzystanie z Usługi Elektronicznej Konto z 7-dniowym terminem wypowiedzenia.
§ 7. Zasady korzystania z subskrypcji przepisów
-
Subskrypcja to usługa polegająca na wykupieniu przez Usługobiorcę posiadającego Konto, o którym mowa w § 6, dostępu do wszystkich przepisów przez wybrany okres od dnia zakupu.
-
Subskrypcja jest odpłatna na zasadach określonych na stronie https://www.nutriv.pl/w umowie zawartej pomiędzy Usługodawcą a Usługobiorcą.
-
Złożenie zamówienia na subskrypcję, następuje po wykonaniu przez zalogowanego Usługobiorcę łącznie dwóch kolejnych kroków, tj. wypełnieniu formularza zamówienia i dokonania płatności za pomocą karty kredytowej.
-
Przepisy dodawane są do bazy przepisów udostępnianych w zakładce „Przepisy”. Przepisy to opis procesu przygotowania danej potrawy, obejmujący listę składników oraz opis czynności prowadzących do jej przyrządzenia.
-
Istnieje możliwość korzystania przez niezalogowanego Usługobiorcę z części nieodpłatnie udostępnionych przepisów w zakładce „Przepisy”.
§ 8. Zasady korzystania z artykułów
-
Przeglądanie artykułów dostępnych na stronie Usługodawcy, jest to usługa nieodpłatna i dostępna dla Usługobiorcy po zalogowaniu się do Konta, o którym mowa w § 6.
-
Samo przeglądanie artykułów możliwe jest po przejściu do zakładki o nazwie „Artykuły”, w której dostępne są najnowsze artykuły autorstwa Usługodawcy. Usługobiorca ma możliwość w każdej chwili i bez podania przyczyny zaprzestania przeglądania artykułów poprzez zamknięcie przeglądarki internetowej lub opuszczenie strony internetowej Usługodawcy.
-
Wszystkie udostępnione artykuły chronione są prawem autorskim. Usługodawca jest wyłącznie uprawnionym do zarządzania i rozporządzania prawami do takich materiałów edukacyjnych.
-
Wszelkie upublicznione artykuły można przechowywać oraz drukować wyłącznie na użytek prywatny i w celach niekomercyjnych z zachowaniem informacji o źródle pochodzenia tych materiałów.
-
Wykorzystanie, w szczególności upowszechnianie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, drukowanie, powielanie lub publiczne odtwarzanie artykułów do celów komercyjnych lub innych niż użytek prywatny wymaga każdorazowo pisemnej, uprzedniej zgody Usługodawcy.
-
Usługodawca zastrzega, że treści będące przedmiotem artykułów mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane jako narzędzie służące podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, a w przypadku podjęcia przez Usługobiorcę decyzji lub innych czynności w oparciu o treści artykułów, Usługodawca nie ponosi w tym zakresie żadnej odpowiedzialności.
§ 9. Wymagania techniczne świadczenia usług
1. Do skorzystania z usługi niezbędne jest posiadanie:
-
sprzętu, przy pomocy którego możliwy jest dostęp do stron internetowych Usługodawcy,
-
legalnego systemu operacyjnego,
-
aktualnej przeglądarki internetowej,
-
dostępu do sieci Internet;
-
poczty elektronicznej e-mail.
2. Usługodawca dołoży należytej staranności w celu zapewnienia w pełni komfortowego i bezpiecznego korzystania z Usług. Tym niemniej Usługodawca informuje, że korzystanie z Usług może wiązać się z typowymi, powszechnie znanymi ryzykami dotyczącymi wykorzystywanego sprzętu teleinformatycznego i sieci Internet, w szczególności związanymi z ingerencją osób trzecich w transmisję danych przesyłanych pomiędzy Usługobiorcą a Usługodawcą. W związku z powyższym Usługodawca zaleca stosowanie przez Usługobiorcę środków służących zwiększeniu bezpieczeństwa i zminimalizowaniu możliwości wystąpienia takich ingerencji.
§ 10. Warunki zawierania i rozwiązania Umowy
-
Umowa jest zawierana na podstawie odrębnej umowy zawartej pomiędzy Usługodawcą lub Usługobiorcą. W przypadku braku odrębnej umowy, Umowa jest zawierana w sposób dorozumiany, przez skorzystanie z Usług.
-
Rozwiązanie Umowy następuje po zakończeniu świadczenia Usług lub po poinformowaniu Usługodawcy przez Usługobiorcę o zaprzestaniu korzystania z Usług.
§ 11. Reklamacje
-
Usługobiorcy przysługuje prawo do złożenia reklamacji.
-
Reklamację należy złożyć pisemnie, listem poleconym na adres Usługodawcy: Nutriv Emilia Kałędkiewicz, ul. Szpitalna 8, 05-510 Konstancin-Jeziorna lub w formie elektronicznej na adres e-mail: kontakt@NutriV.pl lub formularza kontaktowego.
-
Reklamacja powinna zawierać:
-
oznaczenie identyfikacyjne Usługobiorcy (np. imię i nazwisko, nazwę/firmę),
-
określenie przedmiotu reklamacji,
-
wskazanie daty zaistnienia problemu / incydentu,
-
zwięzły opis okoliczności uzasadniających reklamację,
-
podpis – dotyczy reklamacji składanej w formie pisemnej.
4. W przypadku, gdy reklamacja nie spełnia wymogów określonych w Regulaminie, Usługodawca może wezwać Usługobiorcę do jej uzupełnienia.
5. W przypadku nieuzupełnienia reklamacji pomimo otrzymania wezwania do jej uzupełnienia, reklamację pozostawia się bez rozpoznania. Pozostawienie reklamacji bez rozpoznania nie zamyka Usługobiorcy drogi do ewentualnego dochodzenia swoich racji w zakresie przewidzianym przepisami powszechnie obowiązującego prawa.
6. Reklamacje rozpatrywane są w terminie 14 dni od dnia ich doręczenia Usługodawcy.
7. Rozstrzygnięcie reklamacji zostanie przekazane w formie pisemnej lub elektronicznej, na adres wskazany przez Usługobiorcę.
§ 12. Działania niedozwolone
-
Usługobiorcę obowiązuje zakaz wykorzystywania Usług w sposób sprzeczny z prawem, niniejszym Regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego, w szczególności poprzez zakaz zamieszczania w Formularzu kontaktowym treści:
-
o charakterze bezprawnym,
-
naruszających dobra osobiste osób trzecich,
-
nieprawdziwych;
-
wulgarnych;
-
sprzecznych z dobrymi obyczajami,
-
wprowadzających w błąd,
-
stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa,
-
objętymi tajemnicą zawodową lub inną tajemnicą objętą ochroną,
-
mogącym narazić Usługodawcę lub osoby trzecie na powstanie szkody.
2. Usługobiorcę obowiązuje zakaz wykorzystywania Usług w sposób sprzeczny z jej przeznaczeniem lub powodujących możliwość przeciążenia serwerów wykorzystywanych do świadczenia Usług (np. poprzez wysyłanie dużej liczby zapytań w bardzo krótkim czasie powodującej wykorzystanie zasobów serwera i infrastruktury, tj. DDOS).
§ 13. Odpowiedzialność Usługodawcy
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności:
-
w przypadku nieprawidłowego użycia lub naruszenia przez Usługobiorcę zasad korzystania z Usług,
-
za problemy z połączeniem, w szczególności spowodowane okolicznościami występującymi po stronie dostawcy sieci elektrycznej lub Internet, lub innej transmisji danych,
-
za jakiekolwiek szkody powstałe na skutek zaprzestania świadczenia Usługi w przypadku, gdy nastąpiło to z winy Usługobiorcy bądź ze względu na naruszenie przepisów prawa lub Regulaminu,
-
poniesione przez Usługobiorcę koszty,
-
za szkody powstałe po stronie Usługobiorcy lub innych osób w wyniku działania siły wyższej lub korzystania z Usług w sposób sprzeczny z Regulaminem, w tym w szczególności powstałych w wyniku działań niedozwolonych;
-
za jakiekolwiek szkody powstałe w związku z wykorzystaniem przez Usługobiorcę danych oraz informacji udostępnianych w ramach świadczenia Usług.
§ 14. Przetwarzanie i ochrona danych osobowych
-
Administratorem danych osobowych jest Emilia Kałędkiewicz prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Nutriv Emilia Kałędkiewicz, ul. Szpitalna 8, 05-510 Konstancin-Jeziorna, NIP 1132292187, REGON 140915455, zwany dalej „Administratorem”.
-
Administrator przetwarza dane osobowe Usługobiorcy zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, a w szczególności zgodnie z przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, Dz. Urz. UE L 2016 Nr 119, s. 1, dalej jako RODO).
-
Dane osobowe Usługobiorcy są przetwarzane przez Administratora na podstawie art. 9 ust. 2 lit. h RODO i art. 6 ust.1 lit. c RODO jako realizacja konsultacji dietetycznej do celów profilaktyki zdrowotnej jak i realizacji obowiązku przechowywania dokumentacji medycznej, art. 6 ust. 1 lit. f RODO jako niezbędne dla celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez Usługodawcę, w szczególności odpowiedzi na korespondencję, w tym korespondencję e-mail, kontaktu mailowego i telefonicznego, udzielania informacji, przeprowadzenia konsultacji, udostępnienia przepisów, usprawnienia współpracy w zakresie usług oferowanych przez Usługodawcę lub też w celu ustalenia odpowiedzialności Usługobiorcy z tytułu korzystania z Usług w sposób niezgodny z prawem i/lub postanowieniami niniejszego Regulaminu.
-
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne do wykonywania Usługi. Pomimo dobrowolności, konsekwencją niepodania danych osobowych będzie brak możliwości wykonywania Usługi.
-
Dane osobowe podane przez Usługobiorcę będą przetwarzane do momentu przekazania do Usługodawcy informacji o zakończeniu korzystania z Usług szkoleniowych lub do momentu wniesienia sprzeciwu lub cofnięcia zgody o ile była ona podstawą przetwarzania danych Usługobiorcy.
-
Dane Usługobiorcy mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany. Profilowanie nie będzie wykorzystywane.
-
Dane osobowe Usługobiorcy mogą być przetwarzane również przez podmioty, z którymi Administrator zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, a także przez podmioty, którym Administrator udostępnia dane osobowe. Do podmiotów tych zaliczają się m.in. kontrahenci Administratora, w szczególności podmioty działające w zakresie obsługi informatycznej, prawnej, obsługi płatności, ochrony osób i mienia lub ochrony danych osobowych, jak i pracownicy/zleceniobiorcy Administratora. W przypadku, gdy będą tego wymagały przepisy prawa, dane mogą być udostępnione organom państwowym lub samorządowym, organom wymiaru sprawiedliwości, organom ścigania, organom kontrolnym i organom podatkowym.
-
Usługobiorca posiada prawo do:
-
żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych oraz powiadomienia odbiorców danych osobowych o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub ograniczeniu przetwarzania;
-
wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania;
-
przenoszenia danych osobowych;
-
otrzymywania kopii danych osobowych podlegających przetwarzaniu;
-
wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych);
-
cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych, przy czym cofnięcie zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
§ 15. Odstąpienie od umowy
-
Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie przysługuje konsumentowi m. in. w odniesieniu do umów (1) o świadczenie usług, jeżeli Usługodawca wykonał w pełni usługę za wyraźną zgodą konsumenta, który został poinformowany przed rozpoczęciem świadczenia, że po spełnieniu świadczenia przez Usługodawcę utraci prawo odstąpienia od umowy; (2) o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez Usługodawcę o utracie prawa odstąpienia od umowy.
-
Z zastrzeżeniem ust. 1, konsument, który zawarł umowę na odległość, może w terminie 14 dni kalendarzowych odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.
-
W celu odstąpienia od umowy na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie Usługobiorca może wysłać wiadomość e-mail do Usługodawca na adres kontaktowy wskazany na stronie https:// www.nutriv.pl/, z informacją o rezygnacji z zamówionej usługi. Formularz odstąpienia stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
-
Jeżeli Usługodawca wyraził zgodę na dokonanie płatności po wykonaniu usługi, Usługobiorca traci prawo do całkowitego odstąpienia od umowy z momentem rozpoczęcia wykonania usługi.
-
Brak dokonania płatności, jeżeli została ustalona z góry jest traktowany jako odstąpienie od umowy i nie wymaga dodatkowych działań po stronie Usługobiorcy, chyba że Usługobiorca i Usługodawca wyraźnie ustalili inaczej w podpisanym formularzu zamówienia lub zawartej umowie.
§ 16. Postanowienia końcowe
-
W sprawach nieuregulowanych zastosowanie mają przepisy prawa polskiego, w szczególności ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r.Kodeks cywilny i ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W przypadku korzystania z Usługi przez osoby będące konsumentami, w zakresie nieuregulowanym Regulaminem stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta.
-
Usługodawca dopuszcza możliwość polubownego rozstrzygnięcia ewentualnych sporów wynikłych w związku z korzystaniem z Usługi.
-
Aktualna treść Regulaminu dostępna jest na stronie internetowej Usługodawcy.
-
Usługodawca ma prawo do jednostronnej zmiany postanowień niniejszego Regulaminu. Zmiany wchodzą w życie z chwilą umieszczenia zmienionego tekstu w internecie za pośrednictwem witryny www dostępnej pod adresem https://www.nutriv.pl/.
-
Usługobiorca może nie zaakceptować zmian w Regulaminie, co skutkować będzie brakiem możliwości skorzystania z Usług.
-
Regulamin wchodzi w życie z dniem 30.10.2024.